top of page

השוק הפיננסי: אג"ח ומניות

להבין את ההבדל בין מניה לאגרת חוב

 

מטרת מאמר זה, הוא לגרום לכם להבין את המשמעות של מילים אלה. אז נתחיל בהגדרתם: מניות ואג"ח בבורסהאגרות חוב ומניות מציגות שיעורי תשואה ורמות סיכון שונים מאוד. בנוסף לתשואות ולסיכונים, הם גם שונים מאוד מבחינת הזכויות של הנושא.

איגרת חוב: הבטחת חוב הנכללת בקטגוריה של הכנסה קבועה; כותרת זו מייצגת הלוואה לטווח קצר או ארוך שהונפקה על ידי חברה, תאגיד, עירייה, מדינה וכו', ומזכה את המחזיק בה בקבלת ריבית (קבועה בדרך כלל) וזכות להחזר הסכום שקודם כך, זאת. בתאריך קבוע.

איגרות חוב, הלוואות ממשלתיות או חברות:
איגרת חוב היא כמו הלוואה פרוסה. אם תאגיד צריך 100,000 דולר, הוא יכול לבחור להנפיק 100 איגרות חוב בשווי 1,000 דולר כל אחת. הוא לווה את הסכום מקונים שהופכים למחזיקים.

החברה ערבה לתשלום ריבית בצורת קופון שנתי. עם זאת, לפעמים כל הריבית משולמת בבת אחת. זה מכונה קופון אפס או איגרת קופון אפס. במועד הפירעון, הסכום שנלווה יוחזר במלואו למחזיקים. אלא אם החזר הקרן נעשה בצורה אחרת. במקרה זה, קצבאות קבועות (קרן וריבית) או הפחתה מתמדת (סכום קבוע).

למדינות, חברות ציבוריות או פרטיות, יש אפשרות להנפיק אג"ח קצרות, בינוניות או ארוכות. בתיאוריה, אג"ח ממשלתיות מסוכנות פחות מאג"ח קונצרניות. אלו האחרונות, המכונות גם "אג"ח קונצרניות", מעניקות לעומת זאת תשואות גבוהות יותר, בהתאם לעקרון המידתיות בין סיכון לתשואה.

ריבית אג"ח יכולה להיות קבועה או משתנה. במקרה האחרון, אנו מדברים גם על "שטר בריבית משתנה". עם זאת, תנודתיות אג"ח היא לעתים קרובות נמוכה. במילים אחרות, גם אם ערך הקופון או דירוג אג"ח ישתנה, השינויים הללו קטנים יחסית. זה הופך את האג"ח להשקעה בסיכון נמוך.

מניות, חלקי הון של חברות:
מניה היא תואר בעלות על חברה. היא מייצגת חלק מההון שחברה נסחרת בשווקים הפיננסיים. אבל ההבדל הוא רק טרמינולוגי. למעשה, זה אותו דבר.

המשקיע שרוכש מניה בבורסה רוכש אוטומטית חלק מהחברה. שטרי בעלות אלו מקנים לו זכויות שונות. למשל, זכות הצבעה באספות כלליות או זכות לדיבידנדים, כלומר חלק מרווחי החברה. עם זאת, חברה יכולה להחליט להגדיל את ההון שלה מבלי לשנות את מבנה קבלת ההחלטות שלה. במקרה זה, היא תנפיק מניות ללא זכויות הצבעה.

מניות מחזוריות ומניות צמיחה:
מניות מחזוריות, או מניות ערך, הן השקעות לטווח ארוך. הצמיחה היא פרוגרסיבית, חלוקת הדיבידנדים היא סדירה. סוג זה של פעולה מונפקת לרוב על ידי קבוצות יציבות כמו קוקה קולה או נסטלה.

מניות צמיחה, לעומת זאת, מתאפיינות בחלוקת דיבידנד מוגבלת. מצד שני, הם מציעים סיכויי צמיחה ורווחים אטרקטיביים מאוד. הם מונפקים לרוב על ידי חברות שחוות צמיחה מהירה ומשמעותית כמו אפל או טסלה.

כמו תמיד מבחינת השקעות, האידיאל, כמובן, נשאר לגוון את התיק. בעוד שלמניית צמיחה יש תחזית מבטיחה, היא גם טומנת בחובה יותר סיכון ממניה בעלת ערך. לדוגמה, אם אתם קונים מניות צמיחה במחיר גבוה מאוד כי השוק מעריך מאוד את החברה המנפיקה והתוצאות בסופו של דבר אינן כצפוי, המחיר ירד בחדות ואתם מסתכנים בהפסדים גבוהים.

אג"ח או מניות, תתעדכנו לפני השקעה:
חשבון (ניירות ערך) הוא מכשיר גנרית לאחסון איגרות החוב והמניות שלכם. לפתיחת חשבון ניירות הערך שלכם, תוכלו לפנות לבנק או לחברות השקעות. (ריביות שתשלמו בבנקים גבוהים יותר מאשר בחברות השקעות).

אם אתם מתכננים להשקיע, זכו תמיד לשמור מזומן ברזרבה. כך תמנעו מהלוואות צרכניות ששיעוריהן מאוד לא רווחי.

ואם אתם מתכננים להשקיע, תתעדכנו מראש לפני כן, כי קיימות הרבה נוסחאות. ומעל לכל, אל תשכחו את הדבר החשוב ביותר: תהיה הנוסחה אשר תהיה, כל השקעה מהווה סיכון גדול או קטן יותר.

Modern Architecture
ALPHA_edited.jpg

Center Institute

of Finance & Economics

bottom of page